Zdjęcia w internecie – co warto wiedzieć

W obecnych czasach, gdy informacje zalewają wręcz ludzi, każdy twórca treści internetowych chcąc przyciągnąć do siebie czytelników lub tzw. “polubowników”, musi dużą wagę przykładać do zdjęć. To one muszą wpaść w oko, zaintrygować i skłonić internautę do kliknięcia w link i wejścia na daną stronę. Nabierając doświadczenia, taki np. bloger coraz bardziej zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli sam robi dobre zdjęcia, to ma pewną bazę, ale jeśli obraca się w różnorodnej tematyce, może być ciężko z dobraniem odpowiedniej ilustracji – magnesu do prezentowanej treści. Bardzo naturalne i łatwe wydaje się czerpanie z zasobów internetu, ale rzeczywistość w pewnym momencie dobija się do drzwi upominając się o prawa autorskie. Dlatego powstają różne serwisy, gdzie ludzie z całego świata dzielą się swą pracą za darmo. Trzeba się niestety zainteresować rodzajami licencji, bo jak mówi przysłowie – diabeł tkwi w szczegółach.

Licencje Creativ Commons, dzięki którym twórcy dzielą się z innymi swoją pracą pozwalają na różne rzeczy i przed pobraniem i wykorzystaniem zdjęcia należy się u źródła dowiedzieć, który jest to dokładnie rodzaj, bo jest ich kilka a z nich są różne kombinacje.

Jednym z rodzajów jest uznanie autorstwa. Wykorzystując zdjęcie z taką licencją jesteśmy zobowiązani do podania autora, bo jeśli tego nie zrobimy, naruszymy warunki licencji i możemy narazić się na nieprzyjemności.