Poszanowanie praw

Kilkanaście lat temu każda szanująca się firma musiała mieć papierowe wizytówki – estetyczne, przejrzyste, a przede wszystkim, zawierające najważniejsze dane. Teraz oprócz tego, ważne jest posiadanie strony internetowej. Tam umieszcza się wszystko, co istotne.

Są strony proste, bo zwykle firma, przedsiębiorstwo lub instytucja chce mieć tylko wizytówkę, ale wiele jest dość rozbudowanych. Bez względu na ilość materiałów tam zawartych, jednym z najważniejszych cech jest estetyka. Tu musi wykazać się grafik. Odpowiednie tło, czcionki, grafika – wszystko to pracuje na całokształt. Najczęściej wykorzystuje się zdjęcia bezpośrednio związane z działalnością, ale czasem nie bardzo mamy możliwość lub po prostu nie potrzebujemy.

Weźmy dla przykładu przedszkole Białołęka. Autor strony nie może użyć zdjęć przedszkolaków, bo ogranicza go prawo. Mamy czasy takie, a nie inne i większość rodziców nie zgadza się na udostępnianie wizerunku swoich pociech. Ale jak to, strona przedszkola bez przedszkolaków? Wtedy sięga się do darmowej bazy zdjęć stockowych.

Odwiedzający stronę warszawskiego przedszkola nie wie, że nie są to przedszkolaki z reklamującej się placówki. Najważniejsze, że nie widnieje tam grafika bardziej odpowiadająca wzorcom np. stron kancelarii prawnych.

Z monitora uśmiechają się do nas dzieci, które wprawdzie nie mają nic wspólnego z przedszkolem „Przygoda z Naturą” w Warszawie, ale stają się jego przyjemną wizytówką, a rodzice dzieci z tej placówki śpią spokojnie, bo wizerunek ich pociech nie jest wystawiony na widok publiczny.