Najpopularniejszy serwis z darmowymi zdjęciami

Ostatnio coraz bardziej interesuję się problemem promowania stron www oraz blogów, zarówno firmowych, jak i prywatnych. Żeby taka witryna mogła zaistnieć w Internecie, trzeba włożyć sporo wysiłku w jej promocję i marketing. Bardzo w tym pomagają różnego rodzaju media społecznościowe, gdzie warto zamieszczać posty z linkiem do bloga. Jednak, żeby zwrócić uwagę przyszłych czytelników, czy klientów, każdy taki post lub ogłoszenie należy opatrzyć atrakcyjnym zdjęciem lub grafiką.

Większość blogerów nie ma własnych zasobów fotograficznych, więc musi korzystać z tego, co znajduje się w sieci. Przy prowadzeniu bloga osobistego bez pozyskiwania korzyści majątkowych, można co nieco naginać zasady i wstawiać zdjęcia, które podobają się autorowi i pasują do tekstu. Oczywiście dobrze jest podać źródło lub nazwisko fotografa. Czasami jednak nie da się zidentyfikować autora zdjęcia, bo przewinęło się już przez wiele udostępnień i kopii na portalach społecznościowych. Na szczęście strony www i blogi mają to do siebie, że w razie kłopotów zawsze można zdjęcie usunąć lub dodać nazwisko prawdziwego autora.

W przypadku prowadzenia bloga, na którym są reklamy, linki afiliacyjne, czy jakakolwiek inna forma zarobku, należy bardzo pilnować licencji zdjęcia i pobierać je tylko ze sprawdzonych źródeł. Jednym z takich serwisów jest Pixabay – międzynarodowa witryna z bardzo bogatą galerią fotografii, a także grafik oraz ikon. Jest to mój ulubiony zbór zdjęć, choćby ze względu na przejrzystość layoutu i dobrą funkcjonalność. Bardzo łatwo wyszukać fotografię wg słowa kluczowego, obejrzeć miniatury, a co najważniejsze po otworzeniu konkretnego zdjęcia, od razu widać jakim rodzajem licencji jest opatrzone – czy można je pobrać za darmo do strony komercyjnej. Bloger nie musi się zastanawiać, tylko wybrać najciekawsze i zilustrować swój wpis.